Történet
Amikor egy családban hosszú évekig vizsgálgatják egy rejtélyes betegség okát, és végül emésztési problémát, élesztő- és gluténérzékenységet diagnosztizálnak, akkor az ember elgondolkodik: mit eszünk és mivé válunk az ételünktől?
Mindez feleségemmel Mónikával is megtörtént.
Történetünk ott kezdődött, hogy a feleségem, Mónika, sok minden mellett, élesztő- és gluténintolarencia miatt, kenyeret nem ehetett, sőt a gluténmentesek sem voltak jók, hiszen azok is élesztővel készülnek, akkor azt láttam, hogy egyre elkeseredettebb, feszültebb. Tudjuk, mert ma már minden tudós ezt hangsúlyozza, egészségünk forrása a gyomrunkban kezdődik.
Azon töprengtem, hogyan segíthetnék neki.
Egy olaszországi kirándulásunk alkalmával, épp vacsoráztunk egy olasz kis falucskába, amikor a szomszéd asztalnál házi kenyeret mártogattak olíva olajba. Kiderült, hogy élesztő nélküli, valódi kovászos kenyér. Ekkor a feleségem úgy döntött lesz, ami lesz, ma ő is ilyet vacsorázik. Vártuk a tüneteket este, reggel, másnap és semmi…ez volt az első jel.
Miután hazajöttünk, azonnal elkezdtem tanulmányozni az élesztő nélküli, valódi kovásszal készült kenyerek gyártási folyamatát. Kísérleteztünk, de valahogy nem jött össze. Ekkor akadtam rá Ormos Gabriellára, akit ma Magyarországon a vadkovászos kenyér „anyjaként” ismernek.
Ráírtam. Ő 5 percen belül visszaírt.
Felvettük a kapcsolatot, és kiderült nem is kell Budapestre utaznom, mert következő hétvégén épp Mátészalkához közeli nyaralójában lesz majd és szívesen meglátogat, hogy beszélgessünk. -ezt a 2. jelnek tekintem.
A találkozásunk igen váratlan fordulatot vett. Megmutattam neki a kenyérgyárunkat, megtorpant amikor meglátta a pékjeink által „szörnyetegnek” nevezett kemencét, ami kb. 600 db kenyeret süt 1 óra alatt. Az volt a véleménye, hogy itt nem lehet megvalósítani ezeknek a kenyereknek a gyártását.
Elkeseredtem. Ekkor szóltak nekem, hogy lenne egy Budapesti megszállott pék, aki szívesen lejönne hozzánk Mátészalkára dolgozni – ez már a 3. jel volt, hiszen ez majdnem a lehetetlen kategória.
Gyorsan beindultunk. Pékmesterünk elment Budajenőre tanulni Gabihoz, hazatérve pedig elkezdtek kibújni az első Vadkovászos kenyerek a „szörnyetegből”, ami mindenkinek ízlett.
Célunkká vált, hogy nem csak a saját asztalunkra, de a környékbeli egészségtudatos emberek asztalára is vadkovászos kenyeret szolgáltassunk, ezért ebbe az irányba bővítettük az üzemünket is. A covid járvány alatt elszenvedett veszteségeink pótlására nyert pályázati pénzből egy új kézműves péküzemrészt terveztünk, ahol svájci, olasz és osztrák csúcstechnológia segíti az emberi kéz és szív együttes munkáját.
Nehézségek azonban minden úton adódnak, itt sem volt másképp. Dolgoztunk, terveztünk, álmodoztunk, ekkor pékmesterünk egy újabb ajánlatot kapott a Dunántúlról, amit el is fogadott.
Feltettük a kérdést: hogyan tovább?? Sok álmatlan éjszakát okozott ez nekem. A felé hajlottam, hogy elengedem ezt az egészet, mert túl sok az áldozat, belé fektetett pénz, energia…
…de nem adtam fel!
Két régi-új kolléganőm, lelkesedett az ötletért hogy megtanulja a vadkovászos kenyérkészítésnek a fortélyait. Ők és egy harmadik fiatal pékem tanulni mentek. Minden alapot megtanultak, így kezdődhetett az otthoni munka, a saját kenyerünk kikísérletezése.
Ők lettek a Kenyérmester csapata, akik a vásárlói szokásokat is figyelembe véve, már nemcsak többféle, ízesített vadkovászos kenyeret, hanem vadkovászos péksüteményekből, finom pékárukból is többfélét fognak készíteni.
A fogadtatatás nagyszerű: ez a kenyér mindenkinek ízlik. A saját mintaboltunk mellett, már Nyíregyházán is, viszonteladókon keresztül, megmutathatjuk, hogy lehet finom is, ami egészséges. Mónika a legjobb reklámarca a terméknek, mert betegsége ellenére ezt ő is fogyaszthatja. A hosszú ideig tartó érlelés a kulcsa minden csodának ami a kenyérben történik.A vadkovász kedvező élettani hatását tudományos kutatások is alátámasztják, de a legnagyobb meggyőző ereje annak van, amikor valaki megkóstolja.
Attól kezdve már nem is kíván más, hiszen ha gyomra elégedett ő maga is boldog lesz.
Mi a mi kenyerünk titka? Szív nélkül nemcsak a kenyér, hanem semmilyen más étel nem az igazi. A mi kenyerünket pedig az teszi igazán különlegessé, hogy szívem minden szeretetével készül, amit a feleségem iránt érzek.
A vadkovászos kenyér élettani hatásairól itt olvashatsz bővebben.